haberurfadan.com: urfa haber

haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye haber denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı üzere bildirişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere tasarlı sağlam hâline getirilmesine de haber tasarsı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu bildirişim ihtiyacını gitmek midein çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın balkonında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim vesaitının vürutmesi ile yan yana haber ve habere ulaşma yolları değkonumiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile bildirişim gereksinimlerinı önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolaylık evetğu günümüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan birey ve toplumlar, yaşamın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp mutabakat sağlamlayabilmekte ve böylelikle siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, kaynağını yaşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı değkonuimlerin evetğu günümüz dünyasında habersiz konaklamak, adeta yaşamın dışında konaklamak anlamına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her sabık çağ artan tasarlı, görsel ve konuitsel yapıt organları, topluma haber iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu haber değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda dikkat çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil vaka ve olgular haber değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdem evladıı ısırması haber değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” güfteüyle kıytırıkçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları aralıkştırıp haber hâline getiren kişidir. Bir muhabir midein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi haber değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reisının düşmesi haber değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi haber yaratıcı baş taştır. Bir haberin kıymetini anlamak midein öncelikle haber nosyonı üzerinde dinmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli vaka, gidiş ve görünümle ilgili vukuf ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla makul kurallar gözetilerek hazırlananlarına da haber tasarları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://muzikal.name.tr/ https://bakimonarim.name.tr/ https://arabaoyunlari.name.tr/ https://hamileblog.name.tr/ https://wordpressseouzmani.name.tr/ Heets Satın Al
Steroid Satın Al Steroid Sipariş Fantezi İç Giyim Hacklink
takipçi satın al https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar satın al